Prolomí Češi prokletí Nadějí?
Mistrovství Evropy do 23 let neboli Espoirs, česky Naděje, je již za dveřmi a představí se v novém kabátu. Na místo tradičních roztroušených kvalifikačních skupin po celé Evropě a rozdělení mužské a ženské větve se tentokrát odehraje celá kvalifikační fáze dohromady ve velké hale ve španělské Torrelaveze. Česko bude mít zastoupení v obou kategoriích a pokusí se prolomit prokletí a konečně postoupit na závěrečný turnaj.
Příští víkend se zraky pétanque světa budou upínat na španělské město Torrelavega, ležící hned vedle známějšího Santanderu, který se nachází poblíž ještě známějšího Bilbaa, největšího města autonomního společenství Baskicko. Do Biskajského zálivu totiž dorazí nejlepší evropští hráči do 23 let, aby změřili své síly a poprali se o kvalifikační místa na finálový turnaj, který se odehraje v Nizozemí. „Ve Španělsku jsem nikdy nebyl a vždy jsem doufal, že nějaké mistrovství padne právě tam. Hala vypadá taky výborně a navíc na jednom místě se kromě Francie a Nizozemska setkáme s tím nejlepším, co v našem věku v Evropě je, takže když to všechno spojím – moc se těším,“ říká Tomáš Michálek, kapitán mužského týmu.
Espoirs v novém kabátu
Celý koncept Nadějí doznal oproti minulosti znatelných změn. Menší kvalifikační skupiny, které se hrály roztroušeně po celé Evropě, se nyní změnily na dvě větší skupiny, které se hrají na stejném místě. Tam se navíc potkají jak mužské reprezentace, tak i ty ženské.
Česku se na tomto mistrovství zatím nikdy moc nedařilo a to i přesto, že měla vždy kvalitní a zkušený tým. Častokrát reprezentace doslova sahala po úspěchu, ale nakonec se z kvalifikační skupiny mužům nepodařilo postoupit v roce 2007 v Brně, 2009 v Ljubljaně, 2011 v Helsinkách a ani předloni v holandském Nieuwegeinu. Ženská větev měla svoji premiéru teprve předloni, ale ani v Maďarsku se naším barvám nepodařilo postoupit.
Letos bez náhradníků
Toto prokletí se pokusí změnit reprezentace v novém složení. Za muže nastoupí Tomáš Michálek (Carreau Brno), František Kaplánek (Hrode Krumsín) a Luboš Srnský (1.KPK Vrchlabí), za ženy Dorota Hájková (PEK Stolín), Jana Konečná (Kulový blesk Olomouc) a Šárka Slavíčková (Carreau Brno). Jednoduché to ale nebude, protože v mužské skupině si český výběr bude muset změřit síly s takovými favority, jakými je Itálie, Španělsko či Švýcarsko a ani zbylé Polsko, Lucembursko, Turecko a Izrael nebudou určitě nejlehčí soupeři. Češky mají zdánlivě lehčí ze skupin, ale Itálky či Dánky rozhodně nebudou slabé soupeřky a počítat se musí i se zbývajícími Turkyněmi a Rakušanky.
Hráči sice připouští, že to nebude vůbec lehké, ale zároveň se nevzdávají a doufají v úspěch. „Mistrovství do třiadvaceti let je pro nás vždy problematické, protože se hraje v březnu, kdy nikdo z nás není pořádně rozehraný. Výhodu tedy mají státy, které mají halu nebo příznivější zimu. Náš tým je ale dobře poskládaný, myslím, že si sedneme. Budeme hrát pouze ve třech, což je tak trochu risk, ale naopak nám to může i pomoci,“ říká kapitán týmu Tomáš Michálek, který se společně s Františkem Kaplánkem zúčastnil už minulé kvalifikace v Nizozemí. „Skupina je hodně těžká – Itálie, Španělsko a další silné státy. Ale když se podívám do druhé skupiny, tak slabí soupeři nejsou nikde. Pokud chceme uspět, musíme porazit týmy jako Lucembursko nebo Izrael, což nebude nic snadného,“ dodává s tím, že bez dobrého výkonu postoupit určitě nepůjde.
Plný očekávání z nové zkušenosti je i nováček v týmu Lubomír Srnský. „V první řadě bych chtěl zmínit, že mě nominace velice potěšila. Jsem rád, že i přes moje výpadky jsem dostal takovou šanci. Tento výjezd považuji za jednu z mých největších příležitostí a myslím si, že mi dá i mnoho zkušeností. Ty jsem měl možnost získávat i v juniorské reprezentaci, ve které jsem působil dosud, ale i přes to si myslím, že toto bude zas něco o trochu jiného a bude to nabírat jiných rozměrů ve hře i v týmovém duchu,“ říká vrchlabská naděje.
„Na šampionát se moc těším a jsem rád, že si zas můžu vyzkoušet hrát z trochu jiné pozice než jsem byl zvyklý v juniorce, kde na mě byl chtě nechtě vytvářen větší tlak, protože jsem byl z týmu nejstarší a nejzkušenější. V tuhle chvíli mám možnost zahrát si s kluky, kteří jsou zase naopak o mnoho zkušenější a herně vyspělejší a myslím si, že to je pro mě jedině dobře. Oba samozřejmě moc dobře znám, byť jsem s nimi neměl jedinou možnost hrát v jednom týmu, ale jako soupeři jsme se už proti sobě párkrát utkali, takže vím, co můžu očekávat. Oba kluci jsou strašně fajn a zároveň výborní střelci a ne o moc horší placeři. Na první pohled bych si troufal tvrdit, že náš tým je spíše střelecky založený, a proto očekávám, že budu na pozici placera právě já,“ podělil se Luboš o svá očekávání.
Dvě reprezentační premiéry
Zatímco v mužské reprezentaci bude startovat jen jeden nováček, dívčí tým prodělal výraznější obměnu. V týmu zůstala pouze Dorota Hájková, ke které se nově připojí Šárka Slavíčková a Jana Konečná. „Původně jsem to kvůli maturitě a zkouškám v termínu mistrovství odmítla,“ říká Jana, která se nakonec přeci jen stává součástí národního týmu a následuje tak stopy svého staršího bratra Jonáše, který Česko reprezentoval v juniorské kategorii. „Těším se, protože to určitě bude zajímavá zkušenost,“ je přesvědčená Šárka, která odpovídá až těsně pře půlnocí, protože celý večer strávila na tréninku a ladila formu.
Kapitánka týmu Dorota si při minulé kvalifikaci v Maďarsku prošla doslova peklem, neboť organizace byla vskutku špatná, a doufá, že tentokrát se nic takového opakovat nebude. „V Maďarsku to bylo šílené. Zima, hra za tmy a pouze při světle od auta a nepřipravení rozhodčí. Věřím tomu, že vzhledem ke hře v hale se minimálně vyhneme té příšerné zimě a tmě a věřím i tomu, že ze strany rozhodčích bude vše v pořádku. To jsou asi takové základy, které mi celkem stačí a myslím si, že by s něčím takovým problém být nemusel,“ vysvětluje Dorota.
„Co se týče naděje, tak si myslím, že šanci určitě máme. Vždyť beznadějné není téměř nic. Pořád se řídím rčením, že každý tě může porazit, ale každého můžeš porazit i ty!“ přidává jako správná kapitánka povzbudivá slova k šancím na historický postup ze základní skupiny.
V prvotním plánu se počítalo, že čtvrtou hráčkou bude i patnáctiletá Kateřina Froňková z CdP Loděnice, které ale nakonec nebyla Evropskou konfederací umožněna výjimka. Nadějí se totiž všeobecně mohou zúčastnit jen hráči od 18 do 23 let a mladší mohou do hry zasáhnout pouze v případě, že země nemá v této kategorii více než pět registrovaných hráčů, což není případ české asociace. Mladá hráčka se ale nakonec s týmem do Španělska přeci jen vydá, aby sbírala zkušenosti alespoň z pozice divačky. „Samozřejmě mě mrzí, že si nemohu zahrát, ale i tak je to skvělá zkušenost vidět hráče i z ostatních zemí a něco se přiučit. Moc se těším,“ říká Kateřina, která se pétanque věnuje pátou sezónu.
Aktuální dění a výsledky budete moci sledovat ZDE.