Grand Prix d’Allemagne v Mnichově pro mistry světa
238 dvojic se o víkendu 12. a 13. července sešlo v bývalých královských zahradách Hofgarten v centru Mnichova. Vítězem turnaje se stali Claude Weibel a Michel van Campenhout, kteří ve finále porazili tým Toufic Faci a Rachid Belhaid z týmu Edingen Neckarhausen.
Mnichovský turnaj je součástí série turnajů Grand Prix d´Allemagne po celém Německu (letos se koná 32. ročník) a v mnohém se liší od těch českých. Čeho si nejvíce všimnete?
Víkendový svátek pétanque
Hlavní soutěž začíná v sobotu ve 13 hodin. Ale již v pátek dlouho do noci se hrála celá řada mini-turnajů. Stejně je tomu tak v sobotu, kdy mini-turnaje začaly kolem osmé hodiny večerní a skončily ve 2 hodiny ráno (k radosti organizátorů, kteří mohli domů odjet posledním metrem). Hlavní turnaj se hrál systémem čtyřčlenných skupin na dvě prohry a poté nemilosrdným K. O., jež sobotní startovní pole pročistilo na 32 nejlepších. V neděli pokračovalo K. O. 32 od půl desáté a paralelně začal B turnaj, kterého se letos zúčastnilo 76 týmů.
Počítač? Nasazování? Dohrávky? Zapomeňte!
Registrace na turnaj přes počítač neexistuje. Maximálně můžete napsat mail organizátorovi se jmény a klubem a on vás v předstihu zaregistruje a přiřadí vám číslo. Naprostá většina týmů přijde v sobotu dopoledne k registračnímu stanu, na formulář napíše příslušné údaje, zaplatí 12 eur a na místě se zaregistruje.
Údaje pak neputují do počítače, ale čísla týmů se po rozlosování objeví na velkém archu papíru, jak je tomu zvykem ve Francii. Vítězný tým organizátor zakroužkuje, vylosujete si soupeře a pak jej ještě musíte najít, protože není zvykem oznamovat soupeře mikrofonem. Žádné nasazování neexistuje a celkový vítěz si může dovolit prohrát jenom jednou ve skupině. Nedohrává se ani zápas o třetí místo. Hřiště nejsou vyznačená, skupiny se odehrávají v určených sektorech, ale K. O. se hraje na hřišti dle domluvy soupeřů.
Jedinou výjimkou je „centrální kurt – carré d´honneur“, kam vás může poslat pouze hlavní organizátor. Jedná se o dvojhřiště přímo v centru dění, jež má metr od obou užších konců velké stromy s vystouplými kořeny (pozor, podle pravidel není koule, která se dotkne stromu, v autu!) a kolem je několik desítek stolů a lavic, plných lidí, kteří se baví, jedí, pijí… prostě ideální hřiště pro ty, kde vyžadují u svých zápasů tenisové ticho a vystoupí z kroužku, i když se hnul jenom list na stromě.
Česká stopa
Letošního ročníku se zúčastnily dva týmy s českou licencí – Roman Krassa s Josefem Kuchlerem a Jakub Konšel s Petrem Fuksou. Oba týmy se probojovaly do nedělního K. O. 32, ale dvojice Krassa-Kuchler nedotáhla nadějný náskok 10:2 proti hratelnému soupeři a Konšel-Fuksa nezopakovali svůj výkon z předchozího dne, kdy nadělili v soupeřům dva kanáry, a nestačili na tým bývalého alžírského reprezentanta. V obou případech možná hrál trochu roli i fakt, že na českých turnajích jsou rozhodující zápasy na konci dne, zatímco zde bylo nutné dobře zahrát večer a následně i druhý den od rána. V turnaji A i B se hraje o prize money a pro zajímavost – probojovat se do 32 znamenalo vyinkasovat 37 euro.
Očekávaní vítězové
Při své první účasti v Mnichově zvítězili mistři světa z roku 2000 – Michel a Claudy. Mezi prvními čtyřmi týmy byli s jedinou výjimkou (Rachid Behlaid) pouze členové reprezentačního týmu Německa pro Tahiti (Toufic, Daniel a Pascal) a čtveřice z Belgie, hrající v klubu Metz, nazvaná v propozicích „Claudy Weibel and his friends“.
Výsledky:
1.
Claude Weibel (Metz)
Michel van Campenhout (Metz)
2.
Toufic Faci (Edingen Neckarhausen)
Rachid Belhaid (Edingen Neckarhausen)
3.
Albert Didona (Metz)
Dede Lozano (Metz)
3.
Daniel Reichert (Horb)
Pascal Keller (Horb)
Foto: Jakub Konšel