Fighters – nejlepší Češi na Grand Prix Slovakia
Na bronzovou příčku vystoupali v sobotu před půlnocí Dorka Hájková, Michal Habásko a Pavel Hejl mladší na bratislavském turnaji seriálu Centrope Cup. Tým s názvem Figters se na stupně vítězů postavil spolu s Poláky Śliżovými (Wiolou, Andrzejem a Jęndrzejem), kteří skončili druzí, a vítězi turnaje, slovinským týmem kapitána Dragana Antonijeviče.
Na turnaji v prezidentské zahradě hrálo 88 smíšených trojic a právě vítězné družstvo nepustilo do finále nejúspěšnější Čechy. „Byl to bezpochyby pro nás nejtěžší soupeř. Navíc to byl první zápas při umělém osvětlení a na jiném povrchu. Neměli jsme problém se střelbou, ale s plasem,“ řekl za Fighters Pavel Hejl mladší. V semifinále už prohrávali 1:11. Pak se „prostříleli“ šestkou na sedm bodů, ale už je to nenakoplo. Zápas skončil poměrem 13:7 pro Slovince.
Kam je libo košonek?
Pětikolový švýcar s 50minutovým limitem měl jednu zvláštnost. Pokud se nepodařilo nahodit košonka napoprvé, místo druhého náhozu jej soupeř mohl položit na libovolné místo v předepsaném rozmezí šesti až deseti metrů. „Ano je to novinka v mezinárodních pravidlech. U nás se ale nepoužívá,“ upozornil hlavní rozhodčí turnaje Pavel Hejl starší.
Soupeř býval na slovenském Centrope Cupu občas záhadou. Důsledně se totiž dodržovaly povinné názvy týmů a ty občas hýřily recesí od She is the Best nebo Have a Nice Day! až po nemůžu nic vymyslet. Zkratek si člověk také užil nepočítaně: M2K, DA-MI-JO a jeden název byl i v azbuce, přestože tým byl slovenský. Nezbylo, než se orientovat podle čísla hřiště a nechat se překvapit, kdo tam vlastně bude.
Slovinci kosili Čechy
Jen tři týmy postupovaly s pěti výhrami (slovinský, polský a český), žádný z nich to ale nedotáhl na stupně vítězů. Tam paradoxně prošly trojice z 6., 7. a 8. místa. Do postupové dvaatřicítky se ale dostalo poměrně dost českých týmů, i když někteří „siláci“ povinné tři výhry nesplnili. Například triplet Pírek-Neoral-Jelínková nebo bratři Michálkové, kteří hráli s matkou Soňou. Povinnost smíšeného tripletu byla také důvodem, proč Fighters hráli v poněkud jiném složení. „Původně jsme Fighters já, Tomáš Stoklásek a Milan Hašek. Občas pak s námi hrával i Habi. Ten se do Bratislavy domluvil s Dorkou a hledali třetího. Prý jsem byl první, kdo šel kolem…“ vysvětloval s nadsázkou mladší Pavel Hejl. Dorka Hájková přiznala, že ze společné hry měla trochu strach. „Hrálo se mi ale suprově. S klukama to bylo skvělé a v pohodě,“ libovala si po turnaji.
Nakonec se na všechny české týmy našel stejný kat – tým SLO BRDO MIX v čele s Draganem. „Postupně vyřadili ve dvaatřicítce Kuťáka, v šestnáctce nás, v osmičce Hanku Šrubařovou a ve čtverce Habiho,“ vyjmenovala nešťastníky Veronika Slobodová. Podle ní bylo velkým vzrušením, když manželé Lukášovi s Oldou Mallatem vyřadili v šestnáctce slovensko-švýcarský triplet Lampert-Lazarová-Thill. „Ti už mohli dokončit, měli čtyři koule, které nedostali do metrové vzdálenosti…“ popsala Veronika. Český tým ale poté podlehl v osmičce Slovákům Toman-Stano-Langová, který nakonec skončil na čtvrtém místě. Posledním, o které se hrálo, jiné umístění se nedohrávalo.
„Cítil jsem, že bychom mohli hrát vysoko a měli jsme ambice. Habi se minulý týden dobře rozehrál ve Francii, já v Belgii. Jeli jsme se do Bratislavy dobře umístit,“ přiznal Hejl mladší. Ráno si prý mysleli nejméně na osmičku, dotáhli to na „bednu“.
Výsledky:
1.
Dragan Antonijevič (Slovisko: SLO BRDO MIX)
Adam Sefič (Slovisko: SLO BRDO MIX)
Tatjana Šeruga (Slovisko: SLO BRDO MIX)
2.
Andrzej Śliż (Polsko: Żywiec-PL)
Wioletta Śliż (Polsko: Żywiec-PL)
Jędrzej Śliż (Polsko: Żywiec-PL)
3.
Pavel Hejl, ml. (Česko: Fighters)
Michal Habásko (Česko: Fighters)
Dorota Hájková (Česko: Fighters)