Carreau Brno pojede na EuroCup do francouzských Mét
Los EuroCupu poslal klub Carreau Brno do francouzských Mét, kde se Brňané v základní skupině kromě domácích utkají s Dánskem, Anglií, Skotskem, Ruskem a Bulharskem. Jde o jednu z papírově lehčích skupin, přesto postup do finále nebude vůbec jednoduchý. Tam se totiž kvalifikují pouze dva nejlepší týmy. Vše se rozhodne poslední červencový víkend.
Do gotického města v Lotrinsku, které bylo založené Římany a v té době větší než Lutetie, dnešní Paříž, se vydá brněnský klub Carreau bojovat o jednu ze dvou postupových příček do finále EuroCupu. Zatímco historie Mét je spojená výrazně s Němci, kteří zde během dvacátého století vytvořili dokonce německojazyčnou většinu, v pétanque jsou Méty propojené s Belgií. Za místní klub La Ronde totiž nastupují belgičtí mistři světa jako Claude Weibel či Michel van Campenhout.
Belgicko-francouzský tým bude ve skupině jasným favoritem. Za poslední tři roky La Ronde obsadil první, druhé i třetí místo a titul přidal i v roce 2012. Carreau se s ním setkalo již před třemi lety v semifinálové skupině v Ženevě a ačkoli zahrálo kvalitní zápasy, nakonec na francouzský klub nestačilo a do finálového kola nepostoupilo.
I zbylé země či kluby ve skupině již Carreau z předešlých ročníků zná. Ruský klub Buddy porazilo před třemi lety v Itálii, Angličany před dvěma lety ve Švédsku, kde ale hrál jiný klub, a bulharský KTK loni v Monaku. Tam se střetlo i s mladými hráči z dánského Boule Hedebo, kterým těsně podlehlo. V neposlední řadě čeká Brňany skotský Fochabers PC, jehož hráči se pravidelně účastní mezinárodního turnaje Vars Cup na hradě Veveří.
Michálek: Rozdáme si to s Dánskem a Anglií
S losem byl kapitán brněnského týmu Tomáš Michálek spokojen. Carreau pojede na sever Francie, kde ještě nehrálo, a skupina není tak papírově těžká jako v minulých dvou letech. „Francie je herně samozřejmě někde jinde, ale nevzdáváme to předem, proti podobně silným soupeřům jsme už dílčí zápasy vyhráli, takže minimálně to klidně můžeme zopakovat,“ říká Michálek k nasazenému týmu.
Zbylé týmy už ale nejsou takovými pétanque hegemony, které by každoročně sahaly po nejvyšších příčkách. „Našimi největšími soupeři v boji o druhé místo by měli být Dánové a Angličané. V obou případech se nejedná o slabé soupeře, ale s oběma jsme v posledních letech odehráli vyrovnané partie. Anglii jsme porazili, s Dánskem těsně prohráli, ale to může být zkreslené, protože oběma týmům už o nic nešlo,“ jmenuje kapitán pravděpodobné soky o druhou postupovou příčku.
„Čistě papírově bychom měli Skotsko, Bulharsko a snad i Rusko porazit, ale neznáme přesné složení týmů soupeřů, nevíme, jaký nás čeká terén. Nicméně naším cílem je postup do finálového kola a věřím, že na to máme a že se nám to povede,“ sděluje jasné cíle Michálek.
Erlandsen: Češi těží ze silné střelkyně
Lehké to ale nebude, což dosvědčují slova dánského hráče Anderse Erlandsena. Ten také vidí Méty jako jasného favorita, kterého je téměř nemožné porazit. Dáni se s nimi setkali před dvěma lety a prohráli jednoznačně 0:5 na zápasy. S dalšími týmy je ale spokojen, přičemž největšího soupeře vidí právě v Češích. Z loňského souboje nechce vyvozovat žádné velké závěry, protože postupové karty byly již rozdány. S hráči Carreau se ale střetl už v roce 2010 v Německu. „Byl to pro nás rozhodující zápas a prohráli jsme ho 2:3. Tehdy jsem ale ještě hrál za jiný klub. Současný tým je složený ze samých reprezentačních hráčů, tudíž je velmi silný,“ vysvětluje Erlandsen.
„Češi mají výhodu v tom, že mají silnou ženskou střelkyni (Hanu Šrubařovou, pozn. red.), takže klíčem k úspěchu pro nás bude vyhrát smíšené hry, protože úroveň čtvrtých a pátých hráčů je podle mě vyšší na naší straně,“ analyzuje dánský blonďák.
Nerad by ale podcenil i zbylé týmy. „Angličané mají dobré hráče, ale Dáni jsou v anglo-dánských duelech historicky úspěšnější. Rusové jsou pro mě nepopsaným papírem, ale vzhledem k šampionátům bychom je měli porazit stejně jako Skotsko, které je malou federací, a Bulharsko, které nám minulý rok nekladlo žádný odpor. Na druhou stranu bulharský tým na loňském mistrovství Evropy překvapil a vyhrál mnoho zápasů, takže člověk nikdy neví,“ respektuje Erlandsen i další kluby.
Ostrované nehází flintu do žita
Angličan Sofiane Lachani je s losem také spokojen. Není se čemu divit, oproti loňské skupině smrti má jeho tým mnohem větší šanci se kvalifikovat. „Loni jsme měli velmi těžký los, který nám přisoudil Francii, Belgii, Lucembursko a Švédsko. Postup nám ale i tak unikl jen o jediný zápas. Budeme mít trochu výhodu v tom, že jsme kvalifikaci hráli na stejném místě již loni,“ hlásí sebevědomě Lachani.
Robbie Stronach, pétanque evropoběžník ze Skotska, navazuje na Erlandsena a připomíná, že každý může překvapit. „Celkové šance ve skupině jsou padesát na padesát. Rádi bychom se dostali mezi tři nejlepší týmy. Každý z favoritů přece nemusí mít zrovna svůj den,“ vysvětluje.
Další skupiny
Druhou skupinu hostí Lucembursko a kromě domácích se v ní představí Norsko, Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Švýcarsko a Maďarsko.
Skupina „C“ se odehraje v Itálii, kde obhájci loňského titulu přivítají Jersey, Nizozemí, Švédsko, Rakousko, Polsko a také Slovensko, které bude reprezentovat klub Spiders.
Poslední skupina je v režii Monaka, které se utká s Ukrajinou, Walesem, Belgií, Německem a Slovinskem.