Sezóna 2014 v číslech (hráči a kluby)
Loňská sezóna je již definitivně za námi a tak se opět nabízí její rekapitulace vyjádřená v číslech. Kdo vyhrál nejvíce turnajů? Kdo získal nejvíc medailí? Kdo trávil na turnajích každý víkend? Kdo byl nejúspěšnější ženou a juniorem? A který klub dominoval? Tato a další zajímavá fakta odkrývají letošní statistiky.
Nejúspěšnější hráč
Nejúspěšnějším hráčem se stává ten, který v sezóně vyhrál nejvíce turnajů ČAPEK, do kterých nejsou započítávány turnaje doprovodné. Loni se jím stal Tomáš Michálek, jenž nasbíral sedm celkových vítězství. Letos nikdo na sedm prvních míst nedosáhl a výsledky byly celkově mnohem vyrovnanější. Letošní sezóna má hned tři vítěze, kterými jsou otec a syn Korešovi (PC České Budějovice) a Michal Habásko (AURA Havlíčkův Brod). Společně dosáhli na pět vítězství a za svými zády nechali se čtyřmi výhrami Hanu Šrubařovou, Petra Juráně, Iva Michálka (všichni Carreau Brno), Jindřicha Kaucu (PC Kolová) a Jana Charváta (Fenyx Adamov). O třetí místo se třemi výhrami se pak dělí hned třináct hráčů.
1. místo: Jiří Koreš starší, Jiří Koreš mladší, Michal Habásko (5)
2. místo: Hana Šrubařová, Jan Charvát, Jindřich Kauca, Petr Juráň, Ivo Michálek (4)
3. místo: Milan Hašek, Jiří Grepl, Josef Kuchler, Roman Krassa, Radek Netušil, Zbyněk Jakeš, Lenka Svobodová, Jakub Konšel, Pavel Hodboď, Michal Preuss, Luboš Srnský, Tomáš Michálek, Jan Michálek (3)
Absolutní pořadí podle síly
Celkové pořadí na žebříčku podle bodů každý zná nebo si jej může lehce dohledat, ale jak by žebříček vypadal, kdyby byl seřazen podle síly? Pořadí by zůstalo poměrně zachované, ale k hlavní změně by došlo v čele žebříčku. Vítězem by se stal Ivo Michálek, který by se sílou 54,5 přeskočil bodového vítěze Jiřího Koreše mladšího. Ten by skončil na děleném druhém místě se svým otcem a třetí místo by obsadil Michal Habásko.
1. místo: Ivo Michálek (síla 54,5)
2. místo: Jiří Koreš mladší, Jiří Koreš starší (síla 53,75)
3. místo: Michal Habásko (síla 50,88)
Žebříček žen
Tím, že v Česku hrají ženy zpravidla dohromady s muži, je často těžké udělat jejich objektivní srovnání. Nabízí se výsledky z českého mistrovství žen, ale zajímavé je také podívat se, jak by vypadal individuální žebříček žen. Vítězkou by se stala Hana Šrubařová, které ve smíšeném žebříčku patří místo páté. Na druhou pozici by se dostala Jana Krpcová (HRODE Krumsín), která je jinak třináctá, a třetí místo by obsadila Veronika Slobodová (POP Praha), která spolu s muži okupuje dvacátou příčku.
1. místo: Hana Šrubařová
2. místo: Jana Krpcová
3. místo: Veronika Slobodová
Žebříček juniorů
Stejná situace jako se ženami je v Česku s juniory. Jak by tedy vypadal žebříček jen s juniory? Vítězství by bral Luboš Srnský (1.KPK Vrchlabí), kterému jinak patří až třicáté šesté místo. Druhá příčka by připadla Janu Charvátovi, který jinak skončil na místě pětačtyřicátém, a na třetí pozici by se umístil Vojtěch Žiak (PAK Albrechtice), který je v celkové žebříčku osmačtyřicátý.
1. místo: Luboš Srnský
2. místo: Jan Charvát
3. místo: Vojtěch Žiak
Nejčastěji hrající hráč
Zatímco někteří hráči se na turnajích objevují jen sporadicky, u některých se ani není třeba dívat, zda jsou přihlášeni, a víte jistě, že na ně narazíte ať už v Chebu nebo Albrechticích. Loni trávili víkend co víkend v prachu pétanque hřišť manželé Demčíkovi, kteří za sezónu stihli odehrát úctyhodných třicet turnajů, do kterých se nepočítají turnaje doplňkové. Jiřina Demčíková (PK Jupiter Vědomice) si tento vysoký standard přenesla i do letošní sezóny, ačkoli výrazně polevila a stihla „jen“ dvacet osm turnajů. I tak to ovšem letos stačilo na vítězství, které s ní sdílí ještě Pavla Beranová ze stejného klubu, Petr Šmíd (AURA Havlíčkův Brod) a Jindřich Kauca. Pouze o turnaj méně mají Martin Pírek (HRODE Krumsín) a Ivo Michálek a dvacet šest turnajů stihla odehrát čtveřice hráčů.
1. místo: Jiřina Demčíková, Pavla Beranová, Petr Šmíd, Jindřich Kauca (28)
2. místo: Martin Pírek, Ivo Michálek (27)
3. místo: Jan Krpcová, Veronika Slobodová, Petr Lukáš, Michal Preuss (26)
Nejvíce medailí z českých mistrovství
Je hezké, když člověk vyhraje turnaj, nebo když se mu podaří nahodit košonek hned na první pokus, ale vyhrát mistrovství, nebo z něj aspoň získat medaili, to je vždy trochu víc. Jak se v tomto ohledu dařilo českým hráčům? Hned pět medailí získal Ivo Michálek, který bral dvě zlaté za titul ve dvojicích a klubech, stříbrnou za jednotlivce a dvě bronzové za trojice a muže. O jednu méně získala Hana Šrubařová a Jan Michálek a tři medaile si za sezónu na krk pověsili Luboš Srnský, Daniel Bílek (oba 1.KPK Vrchlabí), Tomáš Kutý (SKP Hranice VI – Valšovice), Petr Juráň a Tomáš Michálek (oba Carreau Brno).
1. místo: Ivo Michálek (2 – dvojice, kluby, 1 – jednotlivci, 2 – trojice, muži)
2. místo: Hana Šrubařová (4 – ženy, jednotlivci, mixy, kluby), Jan Michálek (2 – dvojice, kluby, 2 – trojice, muži)
3. místo: Luboš Srnský (1 – junioři; 2 – muži, kluby), Daniel Bílek (3 – muži, mixy, kluby), Tomáš Kutý (1 – muži, 1 – dvojice, 1 – střelba), Petr Juráň (3 – muži, mixy, kluby), Tomáš Michálek (1 – kluby, 2 – trojice, muži)
Pořadí klubů podle medailí z českých mistrovství
Vytvořit pořadí klubů podle zisku medailí za sezónu je poněkud ošemetné, neboť je těžké rozhodnout, zda zařazovat mistrovství klubů. Pokud ano, pořadí začíná být velmi ovlivněno právě tímto mistrovstvím, na druhou stranu není správné toto mistrovství ignorovat. Nakonec jsem zjistil, že kluby celkové pořadí téměř neovlivní, přesto uvádím výsledky s přítomností i absencí mistrovství klubů. Na prvním místě se umístilo Carreau Brno, které získalo dvacet šest medailí (bez klubů šestnáct). Druhá příčka patří 1.KPK Vrchlabí s šestnácti medailemi (bez klubů deset) a na bronzové pozici se umístil POP Praha s desíti medailemi (bez klubů čtyři), případně PEK Stolín se šesti.
1. místo: Carreau Brno (26/16)
2. místo: 1:KPK Vrchlabí (16/10)
3. místo: POP Praha (10/4), PEK Stolín (6)
Pořadí klubů dle šesti nejlepších hráčů v celostátním žebříčku
Úspěšnost a síla jednotlivých klubů je možná ještě patrnější, pokud je srovnáme podle šesti nejlepších hráčů z jednotlivých klubů. Vítězem se stalo Carreau Brno, které při součtu bodů šesti nejlepších hráčů dosáhlo čísla 22 477. Za zády nechalo POP Praha, který získal 19 348 bodů, a SKP Hranice VI – Valšovice se 17 333 body.
1. místo: Carreau Brno (18 členů) – 6 nejlepších hráčů v celostátním žebříčku: Ivo Michálek (2.), Petr Juráň (3.), Hana Šrubařová (5.), Tomáš Michálek (10.), Jan Michálek (12.), Pavel Hodboď (23.)
2. místo: POP Praha (19 členů) – Michal Preuss (8.), Jakub Konšel (11.), Ondřej Preuss (16.), Veronika Slobodová (20.), Jan Resl (28.), Romana Hodboďová (32.)
3. místo: SKP Hranice VI – Valšovice (18 členů) – Jiří Grepl (7.), Tomáš Kutý (9.), Zbyněk Jakeš (25.), Lenka Svobodová (34.), Miloslava Kutá (49.), Petr Tománek (56.)
Podrobné statistiky jsou součástí zprávy Sportovně-technické komise ČAPEK pro fórum zástupců klubů (dříve valnou hromadu).