Nadějím se postoupit do finále opět nepodařilo
Je to jako prokletí. Česká reprezentace do 23 let předvedla v obou kategoriích solidní výkony, přesto nakonec skončila šestá a poslední. Mužskou část na toto místo poslala zamotanost vyrovnané skupiny, dívky naopak ty nejtěsnější prohry 12:13. Z postupu se radovali favorité.
Španělská destinace slibovala teplé a prosluněné mistrovství, ale opak byl pravdou. V Torrelaveze se hráči nedočkali ani jednou za celé čtyři dny a sychravé počasí se odrazilo především na teplotě v obří hale, které nebyla vůbec vytápěná. To bylo asi největší mínus celého mistrovství, které jinak bylo dobře a reprezentativně připravené. Hráči totiž v hale, která jinak funguje také jako trh s býky, trávili celý den od rána do večera a někdy až tříhodinové pauzy byly nepříjemné. Naopak ubytování v luxusním hotelu bylo dobré, stejně jako závěrečný galavečer, který se pro mladé hráče stylově odehrával v hudebním klubu, kde byl pro tanečníky připraven parket, pro ostatní pak švédské stoly s kvalitním občerstvením.
Obě české reprezentace měly tentokrát pouze tři hráče. V mužské kategorii si národní dres oblékli Tomáš Michálek, František Kaplánek a Luboš Srnský, v té dívčí Dorota Hájková, Jana Konečná a Šárka Slavíčková. Zápasy se až na jednu výjimku hrály ve stále stejném složení. Jednotlivců se ujímali Tomáš Michálek a Jana Konečná, zbytek pak logicky dvojic.
Česko – Švýcarsko 1:2 (muži)
Hrát se začínalo v pátek brzy z rána a na kluky čekalo jako první Švýcarsko, jeden z klíčových zápasů pro postup do finále. Trojice nabídly velice vyrovnaný zápas, což se ovšem vůbec neodrazilo v konečném výsledku 2:13. Švýcarský tým k výhře dotáhl famózně střílející Maiky Molinas, Francouz se švýcarskou licencí a bratranec mladé francouzské hvězdy Tysona Molinase, který letos dokázal v patnácti letech vyhrát jednotlivce na turnaji v Millau. Tento hráč pak nedal příliš šancí ani Tomáši Michálkovi v jednotlivci a o prohře tak bylo rozhodnuto. František s Lubošem však nevypustili dvojice a skvělým výkonem zařídili pro Česko alespoň dílčí bod.
trojice 2:13, dvojice 13:7, jednotlivci 6:13
Česko – Rakousko 1:2 (dívky)
Dívky měly ráno volný los a tak pouze fandily a mrzly. Po obědě se už však do mistrovství zapojily aktivně a hned nabídly velice dramatický zápas proti Rakušankám. Trojice aspirovaly na nejdelší zápas celé kvalifikační skupiny, který trval více než dvě hodiny a nakonec skončil tím nejtěsnějším a vybojovaným vítězstvím 13:12. Velmi vyrovnané byly i zbylé dva zápasy, ale tam se holkám nepodařila koncovka a tak z toho nakonec byla prohra 1:2 na zápasy.
trojice 13:12, dvojice 11:13, jednotlivci 9:13
Česko – Turecko 0:3 (muži)
Jestli se mužské části výpravy nějaký souboj nepovedl, tak to byl trojzápas s Tureckem, ve kterém se z výhry neradovali ani jednou. Turci sice svými výkony docela překvapili a získali některé zajímavé skalpy, přesto by při přesnější hře Čechů byli k poražení. Bohužel naši svěřenci se po obědě vyloženě trápili a nepříznivý výsledek oddálil šance na postup už zkraje mistrovství.
trojice 2:13, dvojice 6:13, jednotlivci 11:13
Česko – Izrael 2:1 (muži)
Odpoledním zápasem dívkám končil denní program a kluci na svůj večerní zápas měli čekat ještě tři hodiny. Kvůli chladu se rozhodli vrátit taxíky na hotel. Tam již dívčí část zůstala, zatímco mužská se pěšky vrátila zpět do haly na večeři a utkání s Izraelem. V trojicích tentokrát Češi kralovali a výtečný výkon předvedli i ve dvojicích, především pak František na střelbě. Pouze Izraelec v jednotlivcích podal mimořádně dobrý výkon na střelbě, i když ve trojicích hrál na pozici plaséra, a Tomášovi nedopřál moc ze hry. Nicméně z toho byla celkově důležitá výhra, především morálně.
trojice 13:8, dvojice 13:4, jednotlivci 4:13
Česko – Turecko 1:2 (dívky)
Sobotní rozpis nabídl opět česko-turecký souboj, tentokrát však v dívčím podání. Turkyně měly dobrý tým, což bylo vidět na hře i na výsledku. V trojicích sice Češky ze začátku držely krok, ale body dělaly bohužel Turkyně, které nakonec dovedly zápas do jednoznačného konce 2:13. Ve dvojicích a jednotlivcích už byl průběh mnohem napínavější a Češky se nevzdávaly v boji o celkové vítězství. Bohužel Jana nakonec padla 9:13, a tak bylo doslova vybojované vítězství 13:8 Doroty a Šárky už pouze korigující.
trojice 2:13, dvojice 13:8, jednotlivci 9:13
Česko – Polsko 2:1 (muži)
Kluci mezi tím bojovali s našimi severními sousedy, kteří neměli špatný tým. V trojicích však naši hráči podali sebevědomý a přesný výkon a jistě si došli za vítězstvím. Tomáš poté předvedl svůj nejlepší výkon v jednotlivcích a potvrdil vítězství. Ve dvojicích pak byla vidět ztráta koncentrace, která byla potrestána zaslouženou prohrou. Druhé vítězství v řadě však český tým vzpružilo, navíc ožily šance na postup ze skupiny, která se začala zamotávat. Francouzského trenéra Françoise Galveze tak zaujal střelecký výkon Františka Kaplánka, že se s překvapením tázal, proč ho neviděl častěji v juniorské kategorii.
trojice 13:2, dvojice 4:13, jednotlivci 13:6
Česko – Španělsko 0:3 (muži)
Pokud chtěli Češi pomýšlet na postup, bylo potřeba porazit někoho z trojice Itálie, Španělsko, Lucembursko. První pokus se Španělskem se nepodařil. Domácí byli silní a naši reprezentanti je nedokázali dostat pod tlak, Byli nemilosrdně konfrontováni s jistými soupeři, kteří dokázali bez větších problémů vyhrát všechna tři utkání.
trojice 6:13, dvojice 2:13, jednotlivci 5:13
Česko – Dánsko (dívky) 1:2
Neskutečně vyrovnané a napínavé drama dokázaly udělat ze společného zápasu Češky a Dánky. Naše reprezentantky v nervy drásajících trojicích došly po velmi dobrém výkonu k vítězství 13:10 a dobře rozehrály i zbylé zápasy. Jana ale v jednotlivcích nakonec bohužel prohrála tím nejtěsnějším rozdílem 12:13 a úplně stejně dopadly i dvojky. Koncovku jednotlivců a dvojic sledovala i mužská část Dánů a Čechů, která povzbuzovala své protějšky. Utkání sice skončilo těsnou prohrou, ale dívky z něj mohly mít určitě dobrý pocit.
trojice 13:10, dvojice 12:13, jednotlivci 12:13
Česko – Lucembursko 1:2 (muži)
Večer už hráli opět pouze kluci, na které čekal klíčový zápas s Lucemburskem. O motivaci nebylo nouze, protože Lucemburčané se chovali nabubřele jako praví velkovévodové. Bohužel trojice Čechům moc nevyšly a prohráli. V jednotlivcích se výkon nepodařil ani Tomášovi, který utkání nedokázal zdramatizovat. Zato František s Lubošem předvedli další vynikající výkon a lucemburského trenéra přiváděli do cholerických stavů. Ten své hráče důrazně a hlasitě nabádal, co a jak hrát, a zároveň je káral za taktickou nevyspělost, kdžy zahráli koule rychle po sobě. Nicméně celkovou prohrou se české šance na postup rozplynuly.
trojice 5:13, dvojice 13:6, jednotlivci 4:13
Česko – Itálie 0:3 (dívky)
V neděli byl na programu už jen jeden zápas a kluci i dívky se shodně utkali s Itálií. Holky sehrály opět zajímavé zápasy a ve dvojicích dokonce sahaly po vítězství, ale nakonec z toho byla čistá prohra, která naši reprezentaci odsoudila na poslední místo bez jediné výhry. Přesto však Češky zanechaly na turnaji dobrou stopu a sehrály několik opravdu dobrých zápasů.
trojice 3:13, dvojice 11:13, jednotlivci 6:13
Česko – Itálie 1:2 (muži)
Na Čechy čekal v posledním zápase největší favorit v čele s hvězdou Diegem Rizzim. Italové se před hrou rozhazovali levou rukou a český kapitán Tomáš se snažil s Diegem vyjednat, že by takto všichni odehráli i zápasy, ale bohužel na to nepřistoupili. Velká výhoda by to ale beztak nebyla, neboť Italové měli ve svém týmu i levorukého Alessandra Bassa. Po celé utkání panovala dobrá atmosféra a oba týmy si poslední zápasy šampionátu užívaly. Ve trojicích Češi nevyužili první náhozy, kdy mohli hodně bodovat, a Italové nakonec bezpečně vyhráli 3:13. Do jedniček pak nastoupil František a s Diegem Rizzim sehrál zajímavý a více než ofenzivní pétanque, kdy se téměř pořád střílelo, případně plasovalo takticky dva metry od košonu ve směru na soupeřovu kouli. Ital nakonec zvítězil 13:6, ale ve dvojicích to byli Češi, kteří po skvělém výkonu zvítězili v dramatickém finiši 13:12.
trojice 3:13, dvojice 13:12, jednotlivci 6:13
Výsledky a zhodnocení
Dívky
Češky ve své kvalifikační skupině nezískaly ani jedno vítězství a ve skupině skončily poslední, přesto předvedly dobré výkony a na hřišti působily profesionálně. Z postupu se nakonec radovaly Italky, Turkyně a Dánky. Ve vedlejší skupině Belgičanky, Španělky a Švédky.
„Jediná věc, která mě zklamala jsou nedotažené zápasy, hlavně ty moje v jedničkách,“ řekla k průběhu Jana Konečná, které se nejvíc líbilo, že i přes výsledkovou nepřízeň si stále dokázaly zachovávat chladnou hlavu a hrát fair play. „Hlavně jsme nedělaly na hřišti zbytečně dusno a měly jsme přátelskou náladu, která Turkyním nebo Italkám chyběla,“ dodala čerstvá reprezentantka.
„I když jsme nepostoupily, jsem spokojená. Rozhodně si nemyslím, že bychom udělaly ostudu a všechny soupeřky jsme dle mého názoru pěkně potrápily. Vždyť jsme měly vždy dobré výsledky a hra nám mnohokrát utekla jen o bod či dva. A to do příště rozhodně zlepšíme,“ slibuje Dorota Hájková, která taktéž velebila atmosféru v týmu. A ostřílená minulou kvalifikací v Maďarsku si jako jedna z mála ani moc nestěžovala na teplotní podmínky: „Zima byla celkem velká, mnohdy i nepříjemná, ale aspoň na nás nepršelo a nefoukalo. A hlavně pro všechny to bylo stejné.“
Součástí týmu byla i patnáctiletá Kateřina Froňková, která do hry sice zasáhnout nemohla, ale přesto byla alespoň podporou a trpělivě sledovala všechny zápasy. „Je to zážitek na celý život a moc jsem si to užila i přesto, že jsem nemohla hrát. Rozhodně se budu snažit, abych mohla i příště jet a už jako plnohodnotná hráčka reprezentovat Česko,“ prohlásila mladá hráčka z loděnického klubu.
Hoši
Češi vybojovali dvě vítězství, stejně jako Švýcaři, Poláci a Izraelci. Skupina to byla opravdu vyrovnaná a naši reprezentanti nakonec obsadili šestou pozici z osmi. Kvalifikovali se Italové, Španělé, Lucemburčani, ve vedlejší skupině Belgičané, Němci a Švédi.
„Všechno to byly kvalitní zápasy, žádný bod jsme nedarovali zadarmo, ačkoli náš výkon mohl být i o něco lepší. Pétanque je to na vysoké úrovni, takže všude byly vidět opravdu kvalitní hry a pěkné zápasy,“ hodnotil mistrovství František Kaplánek, který měl výhrady pouze k organizaci. „Na každý zápas čekat zhruba dvě tři hodiny mi přijde dost dlouhé. Ani doprava na hotel a zpět nebyla vymyšlená úplně nejlépe. Mohlo to být trochu lépe zařízené.“
„Myslím si, že jsme předvedli dobrý výkon, kluky musím pochválit, hráli perfektně. Abych byl spokojen sám se sebou, musel bych hrát o něco líp, u sebe určitě vidím rezervy. Každopádně v součtu to hodnotím jako výrazně lepší herní projev než naposledy v Holandsku. Jinak co se týče kluků i holek, myslím si, že předvedená hra neodpovídá konečnému postavení v tabulce – oba týmy hrály líp, než by se podle výsledku mohlo zdát,“ prohlásil Tomáš Michálek. „Jinak se mistrovství z mého pohledu povedlo, organizace fungovala dobře, rozhodčí byli na nezvykle dobré úrovni, jídla dostatek, vodu jsme dostávali. Jako mínus bych určitě viděl zimu v hale, která nebyla vytápěná, ale chápu, že zimu ve Španělsku nikdo neočekával. Druhým nedostatkem byly dlouhé prodlevy mezi jednotlivými koly,“ dodal kapitán mladé mužské reprezentace. Sám si jeden z nedostatku dovezl domů – nachlazení.