Velká cena Pivovaru Litovel (fotogalerie)
Brno – Slatina, 31. března 2012
Bývalý portál pro český pétanque
Honza Michálek, 12. 4. 2012
Honza Michálek, 7. 4. 2012
Velikonoce nevelikonoce, pétanque se hraje pořád. Důkazem toho je letošní první slatinský turnaj VC pivovaru Litovel, kterého se zúčastnilo 39 týmů z Česka a Slovenska. V nepříliš vlídném počasí se z celkového vítězství mohli radovat Radek Netušil, Pavel Hnilica a Pavel Hejl ml., kteří si ve finále poradili s Fanou Kaplánkem, Kubou Kučerou a Peťou Juráněm. Třetí místo putovalo na Slovensko zásluhou Maťa Lamperta, Petera Fratriče a Luboše Matejíčky.

V sobotu 7. dubna se v brněnské Slatině uskutečnil první ze série turnajů M.P.O. Od minulého roku ubylo několik tripletů, což lze za „vinu“ přikládat velikonočnímu termínu a neidylickému počasí. Na rozdíl od loňska, kdy se kromě Čechů účastnili také Slováci a Poláci, letos přijeli pouze naši východní sousedé. Nicméně kvalita turnaje byla po herní stránce i tak vysoká, o čemž svědčí fakt, že několik favoritů se s turnajem muselo rozloučit už po základních pěti kolech švýcara.
Pavel Konečný, 6. 4. 2012
Zveřejnili jsme propozice pro Château Náměšť. K dispozici jsou po kliknutí na stránkách turnaje. A zavádíme v nich starou novinku – jackpot.
Možná si někteří z vás vzpomenou, jak jsme v úplných začátcích hráli B turnaj o zavařovačku, ve které bylo vybrané startovné – v micích. Něco podobného si letos zopakujeme. V hlavním turnaji bude každá dvacetikoruna ze startovného (celkově činí 120 Kč) věnována jako odměna vítězné trojici.
Obdobné to bude v odpoledním turnaji Litovel Cup. Startovné bude 10 korun. A vše, co vybereme, dostane vítěz.
K těmto „jackopotům“ dostanou vítězové i tradiční ceny.
Přejeme vám všem, co přijedete, hodně štěstí a pěknou hru!
• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •
Pavel Konečný, 3. 4. 2012
Novým prezidentem 1. Starobrněnského PK se na počátku dubna stal jeho dlouholetý člen Pavel Vajčner z Olomouce.

„Pétanque jsem blíže poznal v jižní Francii v Castellane na břehu řeky Verdon v roce 1996. S kamarády jsme tehdy sjížděli francouzské řeky na kánoích. Okouzleni atmosférou hry pod platany jsme si opatřili koule a v rodné Olomouci vybudovali hřiště. Obdobně postupovali i kamarádi z Brna. Ti šli ale dál a založili 1. SbPK. O dva roky později mě, jako tenkrát jediného Olomoučáka, nekompromisním způsobem zaregistrovali do tohoto klubu a přinutili k aktivnějšímu přístupu k vlastní hře. Tak jsem se začal zúčastňovat i bodovaných turnajů, kde jsem získal mnoho nových vzácných přátel,“ popsal své pétanque počátky Vajčner.
Jak přiznal, nemá ambice proniknout mezi špičkové hráče. „Já jsem toho názoru, že pétanque v mém podání nebude vrcholovým sportem, ale významnou společenskou hrou, která mě mimořádně baví a uspokojuje i tím, že se pohybuji mezi kamarády, se kterými si mám co říci,“ dodal. Tvrdí, že kolegové z 1. SbPK jej zvolili do pozice prezidenta klubu, čímž si zajistili, že tuto pozici nemusí zastávat nikdo z nich. „Nicméně jsem prezidentování přijal a budu se snažit, abych byl pro náš klub trochu užitečný,“ slíbil Pavel Vajčner.
1. SbPK má sídlo v Brně, ale téměř polovina stávajících členů je z Olomouce (10 z 22). „To nám ale v žádném případě nebrání ve společných aktivitách i mimo pétanque,“ naznačil nový prezident. Ten je přístupný každé legraci a umí si dělat srandu nejen z jiných, ale i ze sebe a je nadšen z každé drobné radosti.
Přejme jemu i jeho klubu hodně štěstí nejen ve hře.
• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •
Honza Michálek, 1. 4. 2012
V sobotu 31. března se v Albrechticích uskutečnil tradiční turnaj Beraní koule, kterého se zúčastnilo 35 dvojic z Česka, Slovenska a Polska. A právě našim severním sousedům se dařilo nejvíce. Vítězi se totiž stali Karol Szulc s Mateuszem Markiewiczem, kteří ve finále porazili své krajany Marcina Kutyłu s Rafałem Teufelem. Bronz vybojoval domácí Jenda Bukovčík s Matem Lampertem nad Tomem Kutým a Lukášem Tomkou.

Ačkoli předpověď počasí venkovnímu turnaji příliš nepřála a bohužel se také vyplnila, byla kapacita turnaje naplněna, a to dokonce tak rychle, že se nestihlo zapsat hned několik českých a slovenských hráčů, kteří se jinak tohoto jarního regionálu pravidelně účastní.
Ještě před zahájením turnaje se mohli zaprezentovaní hráči občerstvit u bohatě prostřených švédských stolů, a pak již započaly soutěžní boje. Původně se mělo hrát systémem šestikolového švýcara a následných dohrávek po čtyřech týmech, ale neboť se v průběhu pátého kola silně rozpršelo a hřiště zasypaly tisíce malých krup, jury turnaje rozhodlo, že se šesté kole hrát nebude a čtveřice se vyselektují pouze z pěti odehraných kol.
V těch byla nejúspěšnější československá dvojice Tomáš Kutý s Lukášem Tomkou, ale v závěrečných bojích se jim již příliš nedařilo a skončili až čtvrtí za Jendou Bukovčíkem a Matem Lampertem. Naopak dva polské týmy se vezly na vítězné vlně a obsadily jak první, tak i druhé místo. Na vítězné týmy jako obvykle čekaly bohaté věcné ceny v podobě dárkových košů plných pochutin.
Ačkoli okolnosti turnaji příliš nehrály do karet, opět šlo o velice sympatický a organizačně dobře zvládnutý regionál, který si snad všichni zúčastnění užili a na který se budou opět rádi vracet i v příští sezóně.
• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •
Copyright © 2026 Kulový blesk