Novinky STK: jiné přihlašování, povinné školení a pevný kodex
Další sezóna se nachýlila ke svému konci. To ale neznamená, že se v prostředí pétanque nic neděje. Zimní pauza je využita k práci na změnách a novinkách s primárním cílem zlepšit podmínky pro hráče.
Co nového nás v příštím roce čeká? Změna v přihláškách na turnaje, nové reprezentační akce či školení pořadatelů.
Webové stránky
Nejdůležitějším nástrojem asociace k bezproblémovému průběhu sezóny a přenosu informací jsou webové stránky ČAPEK. Webmaster Jakub Konopásek průběžně pracuje na vylepšeních, viditelnou změnou prošla termínová listina turnajů, nově jsme zpracovali mapu klubů. Největší změna nás ale čeká po Novém roce. Z bezpečnostních důvodů i pro větší komfort uživatelů projde radikální změnou způsob přihlašování na turnaje.
Pro přihlášení týmu, kde bude alespoň jeden registrovaný hráč, bude nutné se přihlásit do svého uživatelského účtu. Neznáte svůj login a heslo? Login je vaše číslo licence a všechna hesla byla zaslána prezidentům klubů prostřednictvím e-mailu na konci listopadu 2014. Kontaktujte tedy svého prezidenta a heslo si vyžádejte co nejdřív, ať předejdeme problémům těsně před turnaji na jaře. Následně doporučujeme heslo v systému změnit.
Tváří se to na první pohled jako komplikace ale přináší to několik výhod. Odpadnou problémy se zapomenutím hesla, které se zadávalo pokaždé při přihlašování týmu na turnaj. Dále bude možno provádět personální změny v týmu bez nutnosti tým odhlásit. Přístup k těmto změnám budou mít všichni z daného týmu. Zůstává možnost přihlásit cizí tým, to je důležité v klubech, kde více týmů přihlašuje jeden správce. Neregistrovaní a cizinci se logicky budou hlásit bez přihlášení do systému stávajícím způsobem.
Reprezentační turnaje
Světová federace (FIPJP) i evropská federace (CEP) představily změny v konání mistrovství světa a Evropy. Nově se ME v kategorii Espoirs (do 23 let) bude konat každý rok. ME 55+ se po šampionátu v roce 2016 přestěhuje do lichých let (2017, 2019…). Na úspěšný model MS jednotlivců naváže i CEP a v sudých letech bude organizovat ME jednotlivců, na kterém by Česko v roce 2016 měli reprezentovat Lukáš Valenz a Hana Šrubařová. Čekáme na potvrzení, zda se šampionát uskuteční, stále ještě není potvrzen pořadatel. FIPJP v tomto ale již pokročila o krok dále – původní MS jednotlivců rozšíří od roku 2017 navíc o MS dvojic mužů, žen a mixů. Vše se odehraje během jedné akce, která bude koncipovaná tak, že všechny turnaje budou moci odehrát 4 reprezentanti. ČAPEK na toto mistrovství vypíše nebodovanou kvalifikaci dvojic mužů a dvojic žen. Budou to dva separátní turnaje na jednom místě (příští sezónu je pořadatelem Slope Brno). Vítězové obou turnajů se stanou reprezentanty s tím, že se poté domluví, kdo z nich bude hrát jednotlivce a kteří dva hráči utvoří mix. V lichých letech se pak bude hrát separátní kvalifikace jednotlivců (muži a ženy zvlášť), kde se vítězové stanou reprezentanty na ME jednotlivců.
Školení pořadatelů
Pořadatelé, to jsou dělníci našeho sportu. Jedním z úkolů STK je být dohledným a poradním orgánem pro zajištění vysoké kvality turnajů. Po několika letech tak uspořádáme opět školení pořadatelů. Vzhledem k tomu, že se toho hodně změnilo, bude školení pro ředitele turnajů ČAPEK povinné, staré seznamy pořadatelů přestanou platit.
Na výběr bude ze dvou termínů. První školení proběhne v Brně v kryté hale Františka Harašty na Slatině v neděli 31. ledna se startem v 9:00. Druhé školení bude hned po turnaji ve Slatiňanech v neděli 7. Února v sídle ČAPEK v útrobách Strahovského stadionu v Praze taktéž od 9 hodin. Na programu bude nejen softwarové vedení turnaje, ale i další doporučení a informace. Termíny byly vybrány s ohledem na jarní prázdniny a pétanque akce tak, aby se zbytečně neplnily další víkendy. Všechny kluby nahlásí STK do 15. ledna seznam pořadatelů, kteří se školení zúčastní.
Kodex hráče
Ročník 2016 bude v našem prostředí průlomovým v oblasti dopingu. I vzhledem k tomu, že se pétanque snad dostane na program olympijských her v roce 2024, je ve všeobecném zájmu, abychom měli pověst čistého sportu. ČAPEK v rámci boje proti návykovým látkám nakoupí více alkohol testerů, které budou povinně přítomny při každém MČR a turnajích kategorie prestige. Viditelně opilí hráči budou kontrolováni a vyřazováni z turnajů. Další novinkou bude nákup testerů na drogy včetně marihuany.
Důležité je proto hlídat si povolenou hladinu alkoholu v krvi 0,5 promile. Nebude se tolerovat kouření při zápase (ani mimo hřiště). Nebudou tolerovány nádoby s alkoholem v bezprostřední blízkosti hřišť a marihuana stejně jako jiné drogy jsou minimálně v den turnaje úplné tabu. Pokud chceme zaujmout mládež a nadále jako sport čerpat dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy i od Českého olympijského výboru, musíme tato základní pravidla všichni dodržovat.
Je třeba též uvést na pravou míru, že povinnost stejných dresů je na MČR trojic, v extralize a kvalifikačních postupových turnajích. MČR dvojic či mixů se tato povinnost netýká.