Thajsko hostí mistrovství světa žen a juniorů
Do Bangkoku, hlavní betonové džungle Thajska, pomalu směřují ženské a juniorské reprezentace ze všech koutů světa. První listopadový týden totiž bude patřit světovému šampionátu a chybět nemůžou ani české národní týmy. Jaké výsledky uhrají kvarteta Šrubařová-Venclová-Mrázková-Hájková a Charvát-Michalička-Vavrovič-Ježek?
Ženy
Česká ženská reprezentace doznala oproti dřívějším rokům výrazných změn. V týmu zůstala čerstvá jednička českého žebříčku Hana Šrubařová a střelkyně Lucie Venclová, zatímco Alici Hančovou nahradila Sylva Mrázková. „Letošní rok mi přinesl několik ‚poprvé‘. Jednak jsem si poprvé zahrála v týmu s českou ženskou špičkou, dál jsem s holkama poprvé dosáhla českého mistrovského titulu a samozřejmě se i poprvé účastním mistrovství, a to dokonce světa. Pocity mám zcela pochopitelně smíšené. Velice se těším, ale zároveň mě svazuje i motivuje velká zodpovědnost,“ popsala své pocity nová hráčka z Kolové, která se těší na to, že ochutná atmosféru mezinárodní soutěže a na vlastní oči uvidí, jak se ženský pétanque hraje jinde ve světě.
V týmu chybí i stálice Romana Hodboďová, která kvůli své malé dceři přenechala své místo Dorotě Hájkové. „Všechny holky znám spoustu let, na Veveří se mi s nimi hrálo v pohodě, takže myslím, že to bude bez problémů,“ uvedla hráčka ze Stolína.
Ačkoli sestava doznala výrazných změn, na výkon by to nemělo mít vliv. „Ze sestavy strach nemám. Veveří nám hodně napovědělo, hrálo se mi dobře a každá víme, jaká je její role v týmu. Nikdo nemá problém se střídáním, což je jedna velká výhoda. Uvidíme, jaký bude terén a jak nám sedne,“ zůstává klidná Lucie Venclová, která bude na šampionátu i střílet na přesnost.
Dvě tváře Thajska
Hana Šrubařová a Lucie Venclová už jeden šampionát v Thajsku zažily a jejich pocity jsou značně smíšené. „V Thajsku má pétanque dlouholetou tradici a na pořadatelství to tehdy bylo znát. Početné publikum dodávalo patřičnou atmosféru a celá akce byla honosná. Z toho jsem tehdy byla nadšená a očekávám, že to bude letos asi podobné,“ vyzdvihla pozitiva Šrubařová. „Nejlepší zážitek mám z jejich dopravního ruchu a dopravních prostředků, to je mazec,“ nachází klady i Venclová.
Thajsko má ale i svoji stinnou stránku. „Negativum je samozřejmě krátká doba, za kterou si budeme muset zvyknout na časový posun a extrémní změnu klimatu. Letos by horko a vlhko snad nemuselo tolik ovlivnit sportovní výkon vzhledem k tomu, že hrát se má v klimatizované hale. Tehdy jsme to štěstí bohužel neměly a troufám si říct, že jsme v tom vedru všechny docela trpěly,“ přibližuje klimatické podmínky Šrubařová. „Thajsko? Jedna z nejhorších variant. Tím, že jsme už měly možnost tam letět v roce 2009, tak víme, do čeho jdeme a vůbec se tam netěším. Podmínky jsou hrozné, vlhko, dusno a městský vzduch jsou šílené. Mnohem radši bych jela do Polska a okolních zemí, jak z pohledu finančního, tak dopravního. Celý tým je potom unavený z dlouhého cestování a časový posun má vliv na celý organismus,“ má jasno Venclová.
Cíl? Čtvrtfinále
Nejlepším výsledkem ze světových šampionátů zatím byla účast ve čtvrtfinále v roce 2008 v tureckém Samsunu a v roce 2011 v taktéž tureckém Kemeru. Ani letos nechtějí holky ze svých cílů slevovat. „Neletíme tam vyhrát, to si myslím, že uválčí Thajky, ale byla bych ráda, kdybychom se dostaly do osmičky. To si myslím, že bychom byly hodně spokojené. Šestnáctka je podle mě dost reálná a další postup by byl super,“ řekla Venclová.
„Výsledek si netroufám odhadovat, úspěch bude samozřejmě každý vyhraný zápas. Bylo by hezké se opět přiblížit našemu nejlepšímu umístění, ale spokojená bych byla už i s postupem ze švýcara,“ doplnila Šrubařová.
Ideální soupeř?
A s kým by si holky přály poměřily síly? „Ráda bych si zahrála proti jakémukoliv neevropskému týmu,“ láká Šrubařovou exotika, zatímco Venclová a Hájková sportovně tvrdí, že každý soupeř je výzva a je jim jedno, na koho narazí. Šrubařová by se jen možná ráda vyhnula Němkám, se kterými na šampionátech zatím hrají takřka pravidelně, a Nizozemkám. „Na ty nemáme z posledního mistrovství Evropy v Turecku nejlepší vzpomínky, když ukončily naší účast v turnaji kanárem,“ směje se.
Mrázková si ze své pozice netroufá na posuzování, ale přetavuje to ve výhodu. „Mám pocit, že nedostatek mého povědomí v tomto ohledu může být jistou výhodou, protože nebudu svázaná přílišným respektem k velkým hráčským osobnostem. Hlavně mi to holky nesmí zkazit a nesmí mi říkat, co za personu v tom kterém týmu hraje,“ usmívá se nová reprezentační akvizice.
Obhájkyněmi titulu jsou Thajky, které jsou i pro letos v očích českých reprezentantek favoritkami. Šlapat na paty by jim měly Francouzky a Španělky, ale překvapit může každý.
Junioři
Do Bangkoku vyráží také juniorská reprezentace. České barvy bude hájit Jan Charvát, Lukáš Michalička, Petr Vavrovič a Jiří Ježek. I zde tedy oproti loňskému roku došlo ke dvěma změnám, nicméně to u juniorských reprezentačních výběrů, které jsou limitované věkem, není nic nestandardního.
Nejzkušenějším členem týmu bude Jan Charvát, který se již jednoho světového šampionátu zúčastnil a loni přidal start na mistrovství Evropy. Do té už nakoukl i Lukáš Michalička, který tak získal důležité zkušenosti. I zbytek týmu už ale okusil evropský pétanque na vlastní kůži na mezinárodních turnajích. Petr Vavrovič před šampionátem navíc chytil velmi dobrou formu, což prokázal vítězstvím na posledních dvou turnajích. „To, že se mi teď daří, neznamená, že se mi bude dařit i v Thajsku. Zůstávám nohama na zemi, ale samozřejmě doufám, že budu platným hráčem v týmu a nezklamu trenéra ani kluky,“ uvedl Vavrovič.
„Náš tým hraje v dobré formě, máme určitě na to uhrát nějaký výsledek,“ hodnotí sílu týmu Lukáš Michalička. „Já si myslím, že tým je vyvážený. Přece jenom každý, kdo byl nominován, si to místo musel nějak vybojovat a prokázat svoji kvalitu,“ podporuje jeho slova Vavrovič. Zatímco místo v sestavě už má každý jasný, teprve aktuální forma rozhodne podle Jana Charváta o tom, kdo bude střílet na přesnost.
Nikdy jsem nebyl tak daleko!
Pro kluky je Thajsko lákavá destinace. „Jsem natěšený již od té doby, co jsem se dozvěděl, že tam jedu. Thajsko je nádherná země s mnoha památkami, co jsem si vyčetl. Samozřejmě mám ale také strach, poněvadž jsem nikdy nebyl takhle daleko! Ale hlavně tam jedu s cílem zahrát si kvalitní pétanque a uhrát i nějaký ten výsledek,“ popsal své pocity Michalička.
„Nějaké velké cíle nemám, protože vím, jaká tam bude konkurence, ale budu rád za každou výhru a třeba i postup,“ doplnil Charvát.
Thajci největším favoritem
Kluci by rádi změřili své síly s týmem Francie, který je přesvědčil o své velké kvalitě. Michalička by pak rád oplatil prohru z minulého mistrovství Švýcarsku a Nizozemí, Vavrovič by se rád utkal s Maročany nebo Thajci a Ježek s Monačany, mezi nimiž má spoustu kamarádů, a Lucemburskem.
Obhájcem světového titulu jsou Thajci, ale Michalička má v plánu jejich nadvládu utnout. „Tak samozřejmě že vyhrajeme my!“ tvrdí, ale pak dodává, že domácí jsou asi největším favoritem. „Podle mě to budou domácí Thajci, jelikož jsem je viděl hrát ve Francii na mistrovství světa a hráli dost dobře, proto to i vyhráli,“ shoduje se Charvát. Vavrovič si vítěze tipovat netroufá. „Je tam hrozně moc dobrých týmů, který by mohly vyhrát,“ říká.
Více informací
Live stream v údajně vysoké kvalitě bude dostupný na oficiální stránce mezinárodní federace (zde) a aktuality, výsledky a fotky zde.
Foto: fipjp.com, mrwallpaper.com, charlesdereeper.com, bizeventsasia.com, imgc.allpostersimages.com, bangkok.peninsula.com