Polské Centrope převálcoval Fazzino
Přišel, viděl, zvítězil. Tak by se dala charakterizovat účast jednoho z nejlepších hráčů světa Christiana Fazzina na polském Centrope. Jeho tým prošel turnajem bez jediné prohry a doslova vyškolil středoevropský pétanque. Druhé a třetí místo obsadily polské triplety, z Čechů se nejlépe umístily týmy Hany Šrubařové a Michala Habáska, které se probojovaly do čtvrtfinále.
Když hraje mistr
Polské Centrope se opět vrátilo z vratislavského parku do sportovního areálu v Jedlině, kam dorazilo kolem osmdesáti týmů především z Polska a Česka. Mimo ně dorazila i hrstka Němců a Rakušanů, ale Slováci, Maďaři a Slovinci chyběli zcela. Kvalita turnaje tím nicméně příliš netrpěla, neboť dorazil i francouzský tým v čele se čtyřnásobným mistrem světa Christianem Fazzinem.
„Vsadili jsme se s Michalem Preussem, jestli Fazzino vyhraje. On tvrdí, že určitě, ale já si myslím, že ne,“ prozradil před začátkem turnaje Jakub Konšel. Ze sázky ale nakonec sešlo, neboť avizovaný spoluhráč Claude Azema, prezident Mezinárodní pétanque federace, byl ze zdravotních důvodů nahrazen mistryní Evropy Marií Bolisovou a to už i skeptici uznali, že je dosti pravděpodobné, že celý turnaj vyhrají.
Přítomnost světové extratřídy byla cítit na hřišti i mimo něj. Mnohé diskuze se točily právě kolem něm a dokonce i celý systém byl ušit na jeho míry. Organizátoři zvolili pětikolového švýcara, po kterém postupovalo do boje o celkové vítězství pouze osm týmů. Zbylých postupivších 24 týmů už hrálo pouze o umístění. „Je to z důvodu urychlení turnaje,“ vysvětloval organizátor Kamil Orpel. S pochopením se ale příliš nesetkal a to ani u samotného Fazzina. „Takže když jednou prohrajete, už skoro nemáte šanci celkově vyhrát? Tak to to můžete hrát rovnou systémem KO jako ve Francii,“ podivoval se téměř šedesátiletý Francouz se svým neodmyslitelným knírkem.
Kontroverzní systém
Na zvolený systém doplatila nejvíce vrchlabská trojice Bílek st.-Bílek ml.- Michalička, která byla po prvním vyhraném zápasu nalosována jakožto lichá k týmu bez výhry a takto pokračovala až do pátého kola, neboť polský systém vždy losuje týmy s nejvyšším bucholzem k sobě. Když poté Vrchlabané v pátém kole poprvé padli, mezi nejlepších osm se právě kvůli ztraceným bodům v bucholzi nepodívali. O jeden bod to nevyšlo ani týmu Jindřicha Kauci a o medaile se tak mohly poprat pouze dva české týmy.
Hana Šrubařová, Jiří Grepl a František Kaplánek si ale vylámali zuby na týmu Lipczyński-Kaczmarek-Rosiak a ani Jirkové Koreši s Michalem Habáskem nestačili na tým Jerzyho Siary. Semifinále tak bylo čistě polsko-francouzské, ale ani polská přesila nestačila na skolení Fazzinova tripletu, který na centrálním kurtu bavil diváky svými přesnými střelami i plasy. Vítězové si z turnaje odnesli poháry i slušné prize money, které bylo připraveno také pro vítěze dohrávek.
Turnaj měl nepopiratelné klady i zápory, ale rozhodně je vidět, že v Jedlině se do pétanque velmi investuje a místní areál je záviděníhodný. Před dešťovými přeháňkami se hráči mohli schovat do velké pétanque haly, ve které bylo připraveno zázemí i občerstvení. Startovné obsahovalo kvalitní oběd a dokonce i večeře, což rozhodně nebývá zvykem. Celý areál byl navíc velmi dobře ozvučen, ačkoli smyčka čtyř francouzských písní nejednomu hráči zní ještě teď v hlavě.
Výsledky:
1.
Christian Fazzino (Francie)
Denis Olmos (Francie)
Marie Bolis (Francie)
2.
Tomasz Lipczyński (Polsko)
Rafał Kaczmarek (Polsko)
Przemek Rosiak (Polsko)
3.
Daniel Siara (Polsko)
Hubert Maciejewski (Polsko)
Kazimierz Jacak (Polsko)