Slobodová – Stoklásek 18:26
Jen ten Brázda… Tak by se dalo parafrázovat změny ve vedení ČAPEK. Prakticky nejsou. Fórum zástupců klubů v sobotu na Strahově potvrdilo ve funkci celý výkonný výbor v čele se současným prezidentem Petrem Stokláskem. Jediná změna se odehrála na postu šéfa sportovně technické komise (STK), kterou opustil Ivo Michálek a nahradil jej Vladimír Brázda.
Ve svých funkcích jsou na další tři roky potvrzeni nejvyšším orgánem i šéf komise mládeže Pavel Hejl starší, předsedkyně disciplinární komise Iveta Hájková a hospodář Martin Bartoš. Prezident Stoklásek i pro další funkční období stál o Miroslava Pešouta v roli sekretáře, který svou úlohu znovu přijal.
Zastupovat nebo zastoupit?
Valná hromada, jak se dříve fórum zástupců klubů nazývalo, začala s více než hodinovým zpožděním po „bitvě“ právníků o správný výklad zastupování nepřítomných klubů. Ondřej Preuss zastával názor, že nepřítomné kluby může zastupovat kdokoliv s plnou mocí, právník Karel Poupě z České unie sportu tvrdil opak. „Vaše stanovy to prostě neumožňují,“ prohlásil Poupě. A diskuse se začala točit v kruhu.
Nakonec o problému mělo rozhodnout plénum. Delegáti těsným rozdílem jednoho hlasu souhlasili s tím, aby se tři zástupci klubů Žepec Brno, Klip Litovel a Pepek Pernštejn jednání účastnili. Při schvalování jednacího řádu jim ale tuto možnost jednoznačně zase odňali, když v něm ponechali ustanovení, že klub může zastupovat výhradně jen jeho člen, a Tomáš Michálek z mandátové komise jejich hlasovací lístky přetrhl.
Krátké zprávy, dlouhá diskuse
Delegáti, jak bývá zvykem, pak při rutinních zprávách, které měli pouze vzít na vědomí, dlouze diskutovali, případně mezi sebou špičkovali. Proč je polská mládež úspěšnější než česká, proč ČAPEK nepomohl Vědomicím při záplavách, jak je to s propozicemi a prize money nebo proč ČAPEK nepodepsal smlouvu s online deníkem iSport.
Došlo i na vyhlášení nejlepších hráčů minulého roku. Skokan roku Miroslav Beránek, nejlepší junior Lubomír Srnský, Hana Šrubařová ani Jiří Koreš mladší na místě nebyli a pro nejlepší klub Carreau Brno, který v Praze zastoupení měl, se zase někde zatoulal pohár.
Na grilu
Teprve pozdě odpoledne došlo na volby. Oba kandidáti na prezidenta napřed nastínili svůj program, pak podstoupili grilování.
„Před rokem jsem řekla nahlas, že budu kandidovat,“ připomněla Veronika Slobodová. Nabídla své jazykové znalosti angličtiny a francouzštiny, osobní kontakty ve Francii i lepší propagaci. „Vím, že se pétanque dá dostat do televize a do Francie na turnaj stačí přijet, startovné i ubytování platí pořadatelé,“ uvedla Slobodová. Stokláskovi vyčítala, že jako prezident nejezdí na mezinárodní kongresy. „O mých pořadatelských zkušenostech z pořádání mistrovství republiky může podat svědectví i jedna paní, kterou nemohu jmenovat, ale Mirek by možná mohl,“ obrátila se na sekretáře.
„Ta dáma řekla, že už pro tebe nikdy nic neudělá,“ prohlásil sekretář Pešout, čímž pobavil přítomné.
Pavel Valenz pak vyjádřil názor, že ve všech demokratických zemích bývají prezidenti ve funkci dvě období po sobě a Stoklásek by byl v případě zvolení už potřetí. „Myslím, že bychom to měli dát sice méně zkušeným, ale s entuziasmem pro práci,“ podpořil Slobodovou.
Petr Stoklásek své teze představil stručněji a rychleji. Přiznal také, že není nejlépe jazykově vybavený. Mluvil o financování asociace, práci s juniory i o tom, že připravil 84 turnajů, včetně mistrovství světa juniorů.
Kam a jak by peníze směřoval, pak musel vysvětlit Pavlu Burešovi, a od Vladimíra Brázdy to zase schytal, že nepodepsal smlouvu s iSportem. Stoklásek si naopak postěžoval, že má jen sedm set znaků pro svá vyjádření na webovém portálu ČAPEK a komplikovaný přístup do něj.
Čmrky, kroužky, zmatky
„Koho nechceme, toho škrtneme. Prostě čmrkáme, nekroužkujeme,“ vysvětloval delegátům předseda volební komise Vladimír Marcián. Když ho Tomáš Michálek upozornil, že je to v rozporu s volebním řádem, vydal pokyn: „Kroužkujeme, nečmrkáme. Jinak je hlas neplatný.“ V tu chvíli už měli delegáti dávno rozdané volební lístky se jmény. „Ale já už zaškrtal,“ zděsil se kdosi nahlas a Marcián mu slíbil nový, nepopsaný lístek. Což by ovšem nebylo regulérní. Situaci zachránil Ondřej Preuss: „Tak budeme kroužkovat i škrtat,“ za což sklidil v sále potlesk.
Žluté volební lístky z improvizované urny sečetl Marcián s Bronislavou Urbanovou a Oldřichem Brožem mladším. Poté oznámil výsledek: „Veronika Slobodová osmnáct hlasů, Petr Stoklásek dvacet šest hlasů.“
Neúspěšná kandidátka následující nábídku postu předsedkyně marketingové komise odmítla. „Kandidatura protistrany nebyla čistá, nemám zájem spolupracovat,“ řekla Slobodová.
Vladimír Brázda byl pak do čela STK zvolen hlasováním, protože byl jediným kandidátem, a po odstoupení Sylvy Mandíkové byl později jediným kandidátem na hospodáře i Martin Bartoš. I on byl zvolen prostým zdvižením ruky.
Urna se dostala ke slovu ještě dvakrát. Při volbě předsedy komise mládeže a disciplinární komise. I těmto volbám předcházelo představení kandidátů a otázky na tělo. Pověstné grilování ale už nemělo ten žár jako v případě prezidentské volby.