Sám proti celému světu. Světový turnaj jednotlivců v Nice se blíží
Kdo je nejlepším hráčem na světě? To je otázka, kterou si položil asi každý pétanquer, a odpověď na ní doposud nebyla jednoznačná. To se letos všechno změní, protože se uskuteční vůbec první mezinárodní turnaj jednotlivců, který se svým konceptem velmi blíží mistrovství světa. Do Nice – hlavního města Azurového pobřeží se na přelomu ledna a února vydají hráči ze všech koutů světa a chybět mezi nimi nebude ani český zástupce – Tomáš Michálek.
Turnaj na počest Henriho Bernarda
O světovém mistrovství tête à tête sníval už nejeden hráč a nyní se tato myšlenka stává skutečností. „Ač je to k nevíře, je to vlastně opravdu první turnaj jednotlivců organizovaný na mezinárodní úrovni. Iniciativa vzešla už před několika lety od člena výkonného výboru FIPJP pana Bernarda Arouze z Kanady, který je velkým příznivcem této kategorie. Původně se uvažovalo rovnou o mistrovství světa, ale poté převážil názor, že tento turnaj by mohl být důstojným připomenutím osobnosti Henriho Bernarda (bývalý prezident FIPJP, který v září 2013 zemřel, pozn. red.), a tak byl nazván podle něj. Ale to nic nemění na vlastní myšlence turnaje. Uvidíme, jak se prosadí,“ objasňuje okolnosti vzniku Karel Dohnal, který bude na místě celý turnaj řídit.
Organizace turnaje O pohár Henriho Bernarda se ujala mezinárodní federace spolu s místními kluby a městem Nice, kde se celý dvoudenní turnaj odehraje. „Vařilo se takříkajíc z vody. Nikdo s touto formou turnaje nemá zkušenosti, dopředu se ani nedal odhadnout zájem hráčů a diváků. Na poslední chvíli se ale nakonec musel z kapacitního důvodu měnit i oficiální hotel, protože zájem byl nečekaně velký. V každém případě jde o nízkorozpočtový turnaj. Otázkou však je, co to znamená nízkorozpočtový pro Nice a okolí. Jsem opravdu zvědavý, jakou turnaj zanechá stopu,“ prohlásil Dohnal.
Nejlepší hráči světa nebudou chybět
Turnaje by se mělo zúčastnit třicet dva hráčů ze všech kontinentů. Šest hráčů přiletí z Afriky, čtyři z Asie, po dvou z Ameriky a Oceánie a osmnáct z Evropy. Určité změny nejsou vyloučeny, ale je jisté, že nebudou chybět hráči světové extratřídy jako Dylan Rocher, Claudy Weibel, Diego Rizzi či Khaled Lakhal. Mezi nimi budou přítomni i hráči z našich končin jako Michal Dzúrik ze Slovenska, Dragan Antonijevič ze Slovinska, Peter Hoys z Ukrajiny či Sven Thill z Rakouska.
„Hrát by se mělo netradičním dvouskupinovým švýcarským systémem po šestnácti hráčích, do kterých budou určitým způsobem nasazeni vítězové a další v pořadí v kontinentálních týmových mistrovstvích. Celkově by mělo být nasazeno osm až deset hráčů, zbytek bude dolosován tak, aby byla zachována reciprocita kontinentů. Po základní části se bude postupovat do K. O. 16 – osm hráčů z každé větve,“ vysvětlil Dohnal.
Zápasy jednotlivců jsou podle něj dravější a mají svižnější průběh. Navíc se při nich prokáže univerzálnost a výkonnostní stabilita individualit. „Předpokládá se i vysoká atraktivita zápasů pro diváky, zejména v závěrečných fázích, kdy proti sobě bez pochyb nastoupí hvězdy jako Dylan, Claudy, Diego, Khaled a také určitě černí koně z Asie,“ dodal. Kromě toho se těší na novou zkušenost a duely světových hvězd. „A taky trochu na to, až zaklapnu počítač a bude to za námi,“ přiznává.
Česko bude reprezentovat Tomáš Michálek
České barvy bude na turnaji hájit devatenáctiletý Tomáš Michálek, který bude jedním z nejmladším účastníků. Nominaci si vysloužil prvenstvím v domácím mistrovství jedniček, svou formu navíc podložil prvním místem na žebříčku ČAPEK.
Turnaje jednotlivců měl odmala ve velké oblibě, dokonce přemluvil mámu, aby mu v jeho prvních sezónách dělala doprovod a on se tak mohl účastnit českého mistrovství. Nyní bude sám proti celému světu. „Nejvíc se těším na přímé měření sil s těmi nejlepšími. Doufám, že si alespoň jeden takový zápas zahraji. Každé utkání se soupeřem ze světové špičky je nenahraditelná zkušenost,“ říká Tomáš, zatímco se učí na právnickou zkoušku. „Musím si do té doby každopádně splnit všechny školní povinnosti, jinak si mistrovství nedokážu opravdu užít,“ dodává při pohledu na paragrafy poseté papíry.
Cílem je osmifinále
Termín turnaje se kryje se zkouškovým obdobím, což pro studenty samozřejmě není zrovna nejideálnější. Nicméně může zde být ještě jedno úskalí, kterým je zimní pauza. „Mistrovství v zimě je trochu oříšek. Chybí rozehranost, kterou slabší země nutně potřebují, což se projevilo už loni na Mistrovství Evropy Espoir v Nizozemí. Nicméně kdybych jel prohrát, nemělo by to smysl. Mým cílem je postoupit ze základní části, ale vím, že to bude nesmírně těžké,“ klade si Tomáš nemalý, avšak splnitelný úkol.
Otázkou je, zda bude kategorie jednotlivců pro slabší země výhodou, či nevýhodou. „Výhoda pro slabší může být v tom, že proti silnému soupeři máte proti sobě pouze tři výborné koule, nemůžete tak dostat šestku. Jinak to teď nedokážu posoudit, každopádně bude záležet na momentální formě nebo třeba na tom, jak komu sedne terén. Jedničky jsou nicméně vždycky hodně náročné psychicky, protože když se ti nedaří, není šance, že by tě někdo vytáhl, není si moc s kým zavtípkovat a uvolnit se,“ popisuje nejmladší Michálek specifika jednotlivců.
Na otočku tam a zpět
Zima je v Česku zatím nečekaně teplá, přesto je vždycky příjemné cestovat v tomto období na jih. Nice a Azurové pobřeží je i v lednu příjemné zpestření. Česká výprava se ale z pracovních a studijních důvodů nemůže ve Francii zdržovat déle než po dobu turnaje, takže lákavá destinace vyplývá trochu do ztracena. „Jestliže v pátek letíme, v sobotu a neděli se hraje a v pondělí letíme zpátky, tak ani nemáme šanci ocenit, kde jsme. Francie je vždycky dobrá v tom, že lidi tam pétanque zajímá, ale jestli je to Nice, Marseille nebo jiné město, to asi nebude hrát roli,“ má jasno Tomáš, který bude muset oželet třeba hlavní náměstí Masenna či Anglickou promenádu, která se line podél pláží a modrého moře.
Přenosy živě na internetu
Zápasy se budou živě vysílat přes internet, takže všichni fanoušci, kteří zrovna nemají to štěstí a nebydlí v Nice, mohou utkání sledovat ZDE.