Sezóna 2013 v číslech
Svatoštěpánská koule včera v Kolové ukončila oficiální sezónu roku 2013 a tak je čas na rekapitulaci tohoto roku. A neboť čísla mluví jasně, podívejme se, kdo letos vyhrál nejvíce turnajů, kdo trávil na pétanque každý víkend, jaký klub uspořádal nejvíce turnajů, kde bylo nejvíce cizinců a na jaký turnaj dorazilo nejvíce hráčů.
Nejúspěšnější hráč:
Tímto hráčem se stává ten, který v sezóně vyhrál nejvíce čapkovských turnajů, do kterých nejsou započítávány turnaje doprovodné. Loni se jím stal Pavel Valenz, který nasbíral šest celkových vítězství. Letos byl nejúspěšnějším Tomáš Michálek (Carreau Brno), který dokázal vyhrát ještě o jeden turnaj více. Pomyslné zlaté medaile si přivezl z Velikonočního vejce, mistrovství jednotlivců, českého Centrope, Stolínského křečáku, mistrovství mixů, Gekona a Čerlinky. Druhé místo obsadili s pěti vítězstvími Michal Habásko (AURA Havlíčkův Brod) a Jiří Koreš st. (PC České Budějovice). O bronz se pak dělí hned čtyři hráči se čtyřmi výhrami, kterými jsou Jiří Koreš ml. (PC České Budějovice), Hana Šrubařová, Ivo Michálek a Jan Michálek (všichni Carreau Brno).
1. místo: Tomáš Michálek (7)
2. místo: Michal Habásko, Jiří Koreš st. (5)
3. místo: Hana Šrubařová, Jiří Koreš ml., Ivo Michálek, Jan Michálek (4)
Nejčastěji hrající hráč:
Zatímco někteří hráči se na turnajích objevují jen velice sporadicky, u některých se ani není třeba dívat, zda jsou přihlášeni, a víte jistě, že na ně narazíte ať už v Chebu nebo Albrechticích. Loni odehrálo nejvíce turnajů duo Miroslav Krpec a Ivo Michálek, které nevynechalo hned dvacet sedm turnajů. Letos byli nedostižitelnými manželé Demčíkovi (oba Sahara Vědomice), kteří navštívili rovných třicet turnajů. O pouhý jeden méně má na kontě právě Ivo Michálek (Carreau Brno) a také Martin Pírek (Hrode Krumsín). Třetí místo s dvaceti osmi účastmi sdílí Pavel Bureš st. (Hapek) s Jiřím Karáskem (Hrode Krumsín).
1. místo: Jiřina a Milan Demčíkovi (30)
2. místo: Martin Pírek, Ivo Michálek (29)
3. místo: Pavel Bureš st., Jiří Karásek (28)
Přehled MČR:
Letos se konalo mistrovství České republiky hned v desíti kategoriích. Od minulých let ubylo mezinárodní mistrovství, za to přibylo samostatné mistrovství mužů, díky čemuž se ženy mohly opět zapojit do mistrovství trojic. Nejvíce „týmů“ přilákalo logicky MČR jednotlivců, na kterém změřilo své síly 133 hráčů. Následovalo MČR mixů se 73 dvojicemi a MČR dvojic s 63 dvojicemi. Nejvyšší kvality dosáhlo MČR trojic s hodnotou 47,8, které bylo následováno MČR dvojic s hodnotou 47 a MČR jednotlivců s hodnotou 46. Na MČR juniorů se mladým hráčům z Albrechtic podařilo jako prvním v této kategorii obhájit titul. Nejspecifičtějším mistrovstvím je klubová extraliga, kde se obhájit podařilo také brněnskému klubu Carreau Brno.
MČR žen: týmů: 12/ kvalita: ?/ vítězové: Alice Hančová, Lucie Venclová, Romana Vokrouhlíková, Hana Šrubařová
MČR jednotlivců: 133/ 46/ Tomáš Michálek
MČR ve vyrážení: 61/ 44,7/ Jan Michálek
MČR trojic: 49/ 47,8/ Romana Vokrouhlíková, Hana Šrubařová, Pavel Hodboď
MČR mužů: 17/47,2/ Jiří Koreš st., Jiří Koreš ml., Radek Netušil, Michal Habásko
MČR mixů: 73/ 44,5/ Alice Hančová, Tomáš Michálek
MČR dvojic: 63/ 47/ Pavel Valenz, Lukáš Valenz
MČR 55+: 14/ 25,2/ Iva Valenzová, Alena Korešová, Pavel Valenz, Jiří Koreš st.
MČR juniorů: 6/ ?/ Anna Poláchová, Antonín Polách, Václav Valík, Vojtěch Žiak
MČR klubů: Carreau Brno
Centrope Cup:
CENTROPE CUP je seriál šesti turnajů, které se hrají v Česku, Slovensku, Polsku, Rakousku, Maďarsku a Slovinsku. Stejně jako loni i letos nebyla česká účast na těchto turnajích příliš velká a hráči často preferují domácí turnaje, které vychází lépe ekonomicky a někdy jsou i kvalitnější. Nejvíce českých hráčů bylo na českém Centrope, kde vytvořili 38 tripletů. Početná delegace dorazila také do Polska, kde hrálo 27 tripletů, a na Slovensko, kde bylo jen o tři triplety méně. Naopak pouze dva týmy dorazily do Slovinska a v Maďarsku se zúčastnil jen jeden samotný Čech. Ani jeden z českých hráčů neabsolvoval všechna Cetrope. V dřívějších letech, kdy měly tyto středoevropské turnaje v očích Čechů mnohem větší prestiž, Česko pravidelně vítězilo v celkovém součtu bodů. Letos skončilo na druhém místě za Slovinskem, které jasně dominovalo.
CC Slovinsko: týmů: 42/ českých týmů: 2/ vítězové: Jože Skrbinek, Klemen Podgoršek, Gregor Oprešnik
CC Polsko: 72/ 27/ František Kaplánek, Martin Pírek, Josef Popelka
CC Rakousko: 77/ 11/ Jože Skrbinek, Gregor Oprešnik, Gregor Sever
CC Česko: 48/ 38/ Ivo Michálek, Tomáš Michálek, Jan Michálek
CC Slovensko: 88/ 24/ Tanja Seruga, Adam Sefič, Dragan Antonijevič
CC Maďarsko: 28/ 1/ Károly Gál, Dodó Páncsits, László Nagy
1. místo: Slovinsko – 336 bodů
2. místo: Česko – 219
3. místo: Polsko – 160
4. místo: Maďarsko – 111
5. místo: Rakousko – 69
6. místo: Slovensko – 39
České turnaje – trojice:
Kromě mistrovství a Centrope se v Česku hrály i turnaje trojic. Pět z nich spadalo do kategorie prestige/superprestige, čtrnáct dalších bylo regionálních. Nejvíce týmů na prestižním turnaji bylo na Vars Cupu, druhé místo patří zimnímu turnaji ve Slatiňanech a třetí místo drží Chateau Náměšť těsně před Grand Prix d’Austerlitz. Nejvyšší kvality dosáhl Vars Cup, ale rozestupy se Slatiňanami, GP pivovaru Litovel, Chateau Náměšt a GP d’Austerlitz jsou minimální.
Na regionální turnaj trojic dorazilo nejvíc týmů do Brna na Zlaté prasátko. Druhá příčka patří turnaji Litovel ÓPN a třetí je Stolínský křečák. Kvalitou na tom byl nejlépe Litovel ÓPN, za kterým se seřadil TOP Klip a Zlaté prasátko.
Prestige – počet týmů:
1. místo: O pohár města Brna Vars Cup (60)
2. místo: O pohár města Slatiňan (46)
3. místo: Chateau Náměšť (44)
Prestige – síla:
1. místo: O pohár města Brna Vars Cup (44,8)
2. místo: O pohár města Slatiňan (44,4)
3. místo: GP pivovaru Litovel (44,1)
Regionály – počet týmů:
1. místo: Zlaté prasátko (46)
2. místo: Litovel ÓPN (42)
3. místo: Stolínský křečák (36)
Regionály – síla:
1. místo: Litovel ÓPN (44)
2. místo: TOP Klip (43,1)
3. místo: Zlaté prasátko (42,1)
České turnaje – dvojice:
Češi mají turnaje dvojic velice v oblibě, o čemž svědčí vysoký počet tohoto typu. Za letošní sezónu se jich zorganizovalo celých 31, přičemž nejsou započítávány turnaje doprovodné. Prestižní byly tři a nejvíce dvojic dorazilo na Velikonoční vejce. Vzhledem k počtu týmů následovalo GP Engrensis a pouze o jednu dvojici méně bylo na MEVA Cupu. Nejvyšší síly dosáhlo taktéž Velikonoční vejce, zbylé dva turnaje se podělily o druhou a třetí příčku. Nejlidnatějším regionálním turnajem byly tradičně 17. Prvomájové koule Barona Prášila, které za sebou nechaly Saharský pohár a Podřipský pohár. Turnaj v Ořechu dosáhl i na nejvyšší sílu, dále na tom byly nejlépe Hanácké bakole a Albrechtický pohár.
Prestige – počet týmů:
1. místo: Velikonoční vejce (57)
2. místo: GP Egrensis (35)
3. místo: MEVA Cup (34)
Prestige – síla:
1. místo: Velikonoční vejce (44,7)
2.-3. místo: GP Egrensis, MEVA Cup (40)
Regionál – počet týmů:
1. místo: 17. Prvomájové koule Barona Prášila (89)
2. místo: Saharský pohár (69)
3. místo: Podřipský pohár (47)
Regionál – síla:
1. místo: 17. Prvomájové koule Barona Prášila (42)
2. místo: Hanácké bakole (40)
3. místo: Albrechtický pohár (39,6)
České turnaje – jednotlivci:
Turnajů jednotlivců nebylo mnoho. Kromě MČR byly zorganizovány jen tři turnaje, které byly regionální kategorie. Nejvíce hráčů dorazilo na Valšovický pohár, poté na Karlův jarní pohár a na Albrechtický kahan. Největší sílu měl také Valšovický pohár, za kterým zůstal Albrechtický kahan a Karlův jarní turnaj.
počet týmů:
1. místo: Valšovický turnaj (43)
2. místo: Karlův jarní pohár (40)
3. místo: Albrechtický kahan (39)
síla:
1. místo: Valšovický pohár (33,9)
2. místo: Albrechtický kahan (25,7)
3. místo: Karlův jarní pohár (20,7)
Nejvíce cizinců na turnaji:
Je vždy zpestřením, když se turnaje neúčastní pouze Češi, ale přijedou poměřit síly a pobavit se i týmy z jiných zemí. Nejvíce zahraničních hráčů bylo možné potkat na 17. Prvomájových koulích Barona Prášila, kde startovalo především mnoho Švédů, Dánů a Němců. Hodně cizinců se zúčastnilo také Poděbradka Cupu a Prvomájových koulí v Lipníku. Do statistik nejsou započítáváni Slováci, kteří se českých turnajů účastní sice méně častěji než dříve, ale přesto tak hojně, že je za plnohodnotné cizince ani nelze brát.
1. místo: 17. Prvomájové koule Barona Prášila (32)
2. místo: Poděbradka Cup (25)
3. místo: Prvomájové koule (23)
Nejaktivnější organizátoři:
Některé české kluby za celou sezónu neuspořádají ani jeden turnaj, některé své síly vrhají na jeden klíčový turnaj a některé kluby jsou organizačně více než činní. Většinou je to dáno vlastnictvím pétanque areálu, což se v letošní sezóně jednoznačně prokázalo. Hned šest čapkovských a nedoprovodných turnajů uspořádala PC Kolová, za kterou skončili s pěti turnaji PK Vojnův Městec, CdP Loděnice a PC Sokol Lipní. Čtyři turnaje pak dopřály SK Sahara Vědomice, KLIP Litovel a SLOPE Brno.
1. místo: PC Kolová (6)
2. místo: PK Vojnův Městec, CdP Loděnice, PC Sokol Lipník (5)
3. místo: SK Sahara Vědomice, KLIP Litovel, SLOPE Brno (4)
zdroje foto: http://ctbythenumbers.info, wallpaper.blog.tiscali.it, http://th01.deviantart.net