Baronem Prášilem se stali Jirci Ježci
Prvomájové koule Barona Prášila přinesly mnoho kuriozit. Tou příjemnou byl vysoký počet cizinců, vždyť jen Švédi postavili přes dvacet dvojic. Tou horší už byla hra čtyřčlenné skupiny na jednom hřišti, což nabourávalo průběh turnaje, a tou nejnezvyklejší bylo odehrání pouze jednoho semifinálového utkání. Kdo však nepřijel za vrcholovým pétanque, strávil první květnovou sobotu v příjemném duchu.
Slunce, déšť, blato i bouřka
Ačkoli radary, předpovědi i rosničky zvěstovaly, že nad Prahou by žádná velká dešťová mračna plout neměla, pravdu měly na konec přeci jen klouby Milana Demčíka. „Včera jsem ani nemohl zvednout nohu, tak bylo jasné, že bude pršet. A dívej dnes!“ vysvětloval rozverně poskakujíc kolem hřiště, čímž dokazoval, že v neděli už zase bude hezky. A měl pravdu.
Vytrvalý ranní déšť udělal s pískovými hřišti své, a tak se hrálo, jak už to je v letošní sezóně bývá ostatně zvykem, na bahnitém povrchu. V půli dne se ale nakonec přeci jen vyjasilo a tak si hráči užili i několik hodin se sluncem v zádech.
Pohodová atmosféra regionálu
Na „Prášilky“ se sjelo skoro 90 dvojic z pěti zemí. Mimo Čechů se zúčastnili také Dáni, Němci, Francouzi a dokonce přijel celý autobus švédských důchodců. Na hřištích tedy bylo možné zaslechnout hned několik jazyků.
Turnaj se hrál systémem skupin na dvě prohry, přičemž některé byly pouze tříčlenné a některé čtyřčlenné si musely naopak vystačit pouze s jedním přiděleným hřištěm.
Mezi jednotlivými zápasy tak mělo plno hráčů bohatě času na odpočívání či trénování. K dispozici byl stánek s kuřecím masem a francouzskými palačinkami a ti, kteří si přivezli své vlastní zásoby a rozbili v rozlehlém travnatém areálu s třešňovým sadem své tábory, grilovali a bavili se až do pozdních nočních hodin.
Osudy loňských a letošních vítězů
Loňští vítězové Kuba Konšel a Jirka Ondryáš překvapivě vypadli už ve 32. Brzký konec byl o to hořčejší, že přišel jen po dvou odehraných zápasech. Jakožto nasazený tým byli totiž ve tříčlenné skupině a jednu výhru měli kontumační, stejně jako o kolo později v děravém pavouku 64. Toto byl úděl hned několika týmů, které byly po vyřazení poněkud rozladěné.
Závěr turnaje narušil opět déšť. Nad Ořechem se přehnala prudká bouřka, která přerušila zápasy a vyhnala hráče do přilehlého penzionu, kde se na plátně promítal hokejový souboj Česka se Švédskem. V tu chvíli už však švédský autobus odjel, a tak Češi fandili pouze s Němci a Dány.
Do finále nakonec postoupila Verča Slobodová s Pavlem Maškem, kterému podmáčený terén parádně seděl na jeho vysoké plasérské kopce. O celkové vítězství bojovali s Jirky Ježky, kteří do finále postoupili kontumačně. Sylva a Petr Mrázkovi totiž z turnaje odjeli předčasně.
Copy Barona Prášila nakonec získala stolínská dvojice, která zvítězila 13:7. „Byla zde velmi dobrá účast české špičky i zahraničních týmů. Pořadatelsky to bylo také dobře uspořádané, počasí bohužel nemůže nikdo ovlivnit,“ hodnotil turnaj Jirka Ježek ml., který se jen podivoval nad tím, že jim odjeli semifináloví protivníci. „To jsme nechápali, protože jsme museli čekat až dohrají potencionální soupeři, což bylo horší než hrát. Jinak já postoupit do semifinále, určitě bych neodjel,“ dodával a svá slova vítězstvím de facto potvrdil. Třetí místo obsadili opět kontumačně manželé Fukalovi.
Vítězné týmy si kromě typických baronských copů odvezly také velice slušné prize money, knihy a DVD o Karlu IV., jehož sídlo Karlštejn je hned za humny Ořechu.
Výsledky:
1.
Jiří Ježek st. (PEK Stolín)
Jiří Ježek ml. (PEK Stolín)
2.
Veronika Slobodová (POP Praha)
Pavel Mašek (1.KPK Vrchlabí)
3.
Šárka Fukalová (JAPKO)
Milan Fukal (JAPKO)